AVX Corporation 06035U3R9BAT2A
06035U3R9BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06035U3R9BAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3.9PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035U3R9BAT2A.pdf
Availability of 06035U3R9BAT2A
QUANTITY
06035U3R9BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035U3R9BAT2A
Internal Part NumberEIS-06035U3R9BAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package8,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.9pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.036" (0.91mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035U3R9BAT2A
Related Links06035U3, 06035U3R9BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035U3R9BAT2A Details Description
Related parts for 06035U3R9BAT2A
RES SMD 270K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 360MA 1.61 OHM datasheet.pdf
IC REG MULT CONFG INV ADJ 16SOIC datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V CMOS HIGH 20PPM datasheet.pdf
RES 190 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 9CH 56TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
RES 3.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 1.1A 160 MOHM datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf