AVX Corporation 06035U4R7JAT2A
06035U4R7JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06035U4R7JAT2A
Brief Description
CAP CER 4.7PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035U4R7JAT2A.pdf
Availability of 06035U4R7JAT2A
QUANTITY
06035U4R7JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035U4R7JAT2A
Internal Part NumberEIS-06035U4R7JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035U4R7JAT2A
Related Links06035U4, 06035U4R7JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035U4R7JAT2A Details Description
Related parts for 06035U4R7JAT2A
ASSEMBLY 6 POSITION 6 CONTACT datasheet.pdf
CONN HOUSING 34POS .100 POL DUAL datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 160MA 3.5 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.43K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 158K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 100MA 4.5 OHM datasheet.pdf
RES SMD 0.02 OHM 0.2% 4W 3637 datasheet.pdf
SHRINK SLEEVE YELLOW datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 12AWG RED 100' datasheet.pdf
TV 13C 13#22D PIN RECP datasheet.pdf
TV 6C 6#12 PIN RECP datasheet.pdf
4P X 80A + 8P X 16A + PE 500V/UL datasheet.pdf