AVX Corporation 06035U6R2CAT2A
06035U6R2CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06035U6R2CAT2A
Brief Description
CAP CER 6.2PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035U6R2CAT2A.pdf
Availability of 06035U6R2CAT2A
QUANTITY
06035U6R2CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035U6R2CAT2A
Internal Part NumberEIS-06035U6R2CAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package12,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.036" (0.91mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035U6R2CAT2A
Related Links06035U6, 06035U6R2CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035U6R2CAT2A Details Description
Related parts for 06035U6R2CAT2A
RES ARRAY 5 RES 27 OHM 10SIP datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 3A 50 MOHM SMD datasheet.pdf
FILTER POWER LINE 100A 250/440V datasheet.pdf
IC DGTL POT 100K 2CH 14TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf