AVX Corporation 06035U820FAT4A
06035U820FAT4A picture photo
Mfg. Part Number
06035U820FAT4A
Brief Description
CAP CER 82PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035U820FAT4A.pdf
Availability of 06035U820FAT4A
QUANTITY
06035U820FAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035U820FAT4A
Internal Part NumberEIS-06035U820FAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package15,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance82pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.036" (0.91mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035U820FAT4A
Related Links06035U8, 06035U820FAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035U820FAT4A Details Description
Related parts for 06035U820FAT4A
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG 2DIGIT ALGAAS CA datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 500V SCREW datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR DISTRIBUTOR datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
MICRO 100C S 3" WHT JACKS NI datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG BUCK BST INV 0.4A 16MSOP datasheet.pdf
PWRBLADE VERT LF REC datasheet.pdf
CAP POLY 100UF 20% 4V SMD datasheet.pdf