AVX Corporation 06036A2R2KAT2A
06036A2R2KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06036A2R2KAT2A
Brief Description
CAP CER 2.2PF 6.3V NP0 0603
Datasheet Download
06036A2R2KAT2A.pdf
Availability of 06036A2R2KAT2A
QUANTITY
06036A2R2KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06036A2R2KAT2A
Internal Part NumberEIS-06036A2R2KAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06036A2R2KAT2A
Related Links06036A2, 06036A2R2KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06036A2R2KAT2A Details Description
Related parts for 06036A2R2KAT2A
IC ENCORE XP MCU FLASH 1K 8-QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 R/A PCB datasheet.pdf
GK NICU PTAFG PU V0 BELL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
RES SMD 597 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 12W datasheet.pdf
IMPACT BP 6X10 OPEN SN datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 9.7PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 20NF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf