AVX Corporation 06036A391KAT2A
06036A391KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06036A391KAT2A
Brief Description
CAP CER 390PF 6.3V NP0 0603
Datasheet Download
06036A391KAT2A.pdf
Availability of 06036A391KAT2A
QUANTITY
06036A391KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06036A391KAT2A
Internal Part NumberEIS-06036A391KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06036A391KAT2A
Related Links06036A3, 06036A391KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06036A391KAT2A Details Description
Related parts for 06036A391KAT2A
EMULATOR BASE UNIT H8/3664 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 12A 5V datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 56V 30W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES 0.5 OHM 2W .5% RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf