AVX Corporation 06036C104MAZ2A
06036C104MAZ2A picture photo
Mfg. Part Number
06036C104MAZ2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 6.3V X7R 0603
Datasheet Download
06036C104MAZ2A.pdf
Availability of 06036C104MAZ2A
QUANTITY
06036C104MAZ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06036C104MAZ2A
Internal Part NumberEIS-06036C104MAZ2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFLEXITERM®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06036C104MAZ2A
Related Links06036C1, 06036C104MAZ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06036C104MAZ2A Details Description
Related parts for 06036C104MAZ2A
CONN BUTT UNINSUL 16-14 AWG datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 16pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
DSUB HD MA CRIMP SHELL 62P datasheet.pdf
LENS ASSEMBLY datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
CONN ARRAY FEMALE 400POS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 15POS .050 THRUHL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 10ppm 8pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf