AVX Corporation 06036D274KAT2A
06036D274KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06036D274KAT2A
Brief Description
CAP CER 0.27UF 6.3V X5R 0603
Datasheet Download
06036D274KAT2A.pdf
Availability of 06036D274KAT2A
QUANTITY
06036D274KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06036D274KAT2A
Internal Part NumberEIS-06036D274KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package8,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.27µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06036D274KAT2A
Related Links06036D2, 06036D274KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06036D274KAT2A Details Description
Related parts for 06036D274KAT2A
CONN JACK TIP RIBLOC PRESS IN BK datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 40MA 28 OHM TH datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
IC ARM9 USB3 CONTROLLER 121FBGA datasheet.pdf
RES 402K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP REV 200V 6A DO4 datasheet.pdf
CAP ALUM 5000UF 10V SCREW datasheet.pdf
Connector Socket 19 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 430MA 530 MOHM datasheet.pdf
MICRO 9C P 30" WHT JACKS NI datasheet.pdf
TV 5C 5#16 PIN PLUG datasheet.pdf
Virtex-E 1.8 V Extended Memory FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf