Vishay/Dale RWR74S5000FSBSL
RWR74S5000FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR74S5000FSBSL
Brief Description
RES 500 OHM 5W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR74S5000FSBSL.pdf
Availability of RWR74S5000FSBSL
QUANTITY
RWR74S5000FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR74S5000FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR74S5000FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR74S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)500
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR74S5000FSBSL
Related LinksRWR74S5, RWR74S5000FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR74S5000FSBSL Details Description
Related parts for RWR74S5000FSBSL
CONN HSG PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 15A 125V datasheet.pdf
RES 9.5 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 182K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
MOD BOX SMD 4PORT WHITE datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
WIDE MIRROR FRONT SURFACE 84" datasheet.pdf