Littelfuse 0603L150SLYR
0603L150SLYR picture photo
Mfg. Part Number
0603L150SLYR
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
PTC 6V POLYFUSE 0603 SL 1.50A
Datasheet Download
0603L150SLYR.pdf
Availability of 0603L150SLYR
QUANTITY
0603L150SLYR Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603L150SLYR
Internal Part NumberEIS-0603L150SLYR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
Series603
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Max6V
Current - Max50A
Current - Hold (Ih) (Max)1.5A
Current - Trip (It)3A
R Min/Max0.007 ~ 0.080 Ohm
Time to Trip0.50s
Package / Case0603 (1608 Metric), Concave
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603L150SLYR
Related Links0603L1, 0603L150SLYR Datasheet, Littelfuse Distributor
0603L150SLYR Details Description
Related parts for 0603L150SLYR
TRANS PREBIAS PNP 150MW EMT3 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT23-3 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN D-BACKSHELL CBL CLAMP 25POS datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR PGA112 datasheet.pdf
8300-15 WIRE STOP & STRIPPER datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 50V 15A KBPC-T/W datasheet.pdf
CAP FILM 470UF 10% 1.3KVDC SCREW datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 48V datasheet.pdf