Littelfuse 0603L175SLYR
0603L175SLYR picture photo
Mfg. Part Number
0603L175SLYR
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
PTC RESET 6V LO RHO 0603 1.75A
Datasheet Download
0603L175SLYR.pdf
Availability of 0603L175SLYR
QUANTITY
0603L175SLYR Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603L175SLYR
Internal Part NumberEIS-0603L175SLYR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPOLY-FUSE® LoRho™
PackagingCut Tape (CT)
Voltage - Max6V
Current - Max50A
Current - Hold (Ih) (Max)1.75A
Current - Trip (It)3.5A
R Min/Max0.005 ~ 0.060 Ohm
Time to Trip0.60s
Package / Case0603 (1608 Metric), Concave
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603L175SLYR
Related Links0603L1, 0603L175SLYR Datasheet, Littelfuse Distributor
0603L175SLYR Details Description
Related parts for 0603L175SLYR
DUCT SOLID NOHO LGY 1.5X1"X 6' datasheet.pdf
CAP MICA 240PF 5% 1KV 2220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS .100 VERT datasheet.pdf
FILTER LINE PWR MED M80 20A QC datasheet.pdf
2561 G-STECKER 2.5A 70C datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 3" 0.50MM 29POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 4.22 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE PIN datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/2W CARBON LINEAR datasheet.pdf
FIXED IND 11UH 200MA 2 OHM TH datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf