Vishay/BCcomponents SFR25H0001204FR500
SFR25H0001204FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0001204FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.2M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0001204FR500.pdf
Availability of SFR25H0001204FR500
QUANTITY
SFR25H0001204FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0001204FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0001204FR500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25H
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0001204FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0001204FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0001204FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0001204FR500
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 2048X9 15NS 32-PLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 30 POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
OPTICAL LINK MODULE REMOTE SLAVE datasheet.pdf
RES 120 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 620NH 1.3A 150 MOHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
IC SENSOR SPEED/DIRECTION 4SIP datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V D618SL datasheet.pdf