API Delevan 0603R-16NJ
0603R-16NJ picture photo
Mfg. Part Number
0603R-16NJ
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 16NH 700MA 110 MOHM
Datasheet Download
0603R-16NJ.pdf
Availability of 0603R-16NJ
QUANTITY
0603R-16NJ Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603R-16NJ
Internal Part NumberEIS-0603R-16NJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series0603R
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance16nH
Tolerance±5%
Current Rating700mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)110 mOhm Max
Q @ Freq35 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant3.3GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.071" L x 0.045" W (1.80mm x 1.14mm)
Height - Seated (Max)0.040" (1.02mm)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603R-16NJ
Related Links0603R, 0603R-16NJ Datasheet, API Delevan Distributor
0603R-16NJ Details Description
Related parts for 0603R-16NJ
CONN HEADER 72POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMB datasheet.pdf
MOSFET N-CH 50V 20SOIC datasheet.pdf
ADPTR TINEL LOCK STR SHELL 9, A datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST ADJ 1.5A 14DFN datasheet.pdf