API Delevan 0603R-5N1J
0603R-5N1J picture photo
Mfg. Part Number
0603R-5N1J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 5.1NH 700MA 160 MOHM
Datasheet Download
0603R-5N1J.pdf
Availability of 0603R-5N1J
QUANTITY
0603R-5N1J Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603R-5N1J
Internal Part NumberEIS-0603R-5N1J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series0603R
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance5.1nH
Tolerance±5%
Current Rating700mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)160 mOhm Max
Q @ Freq20 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant5.8GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.071" L x 0.045" W (1.80mm x 1.14mm)
Height - Seated (Max)0.040" (1.02mm)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603R-5N1J
Related Links0603R, 0603R-5N1J Datasheet, API Delevan Distributor
0603R-5N1J Details Description
Related parts for 0603R-5N1J
RES ARRAY 4 RES 11K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC 2.93V SUPPLY MONITOR SOT-23-5 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 95MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
IC ENERGY MEAS 3PHASE SOC 56TQFN datasheet.pdf
TERMINAL ZTR 2.5 OR datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 6A 250VAC 50VDC datasheet.pdf