API Delevan 0603R-5N1J
0603R-5N1J picture photo
Mfg. Part Number
0603R-5N1J
Brief Description
FIXED IND 5.1NH 700MA 160 MOHM
Datasheet Download
0603R-5N1J.pdf
Availability of 0603R-5N1J
QUANTITY
0603R-5N1J Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603R-5N1J
Internal Part NumberEIS-0603R-5N1J
Material - CoreCeramic
Inductance5.1nH
Tolerance±5%
Current Rating700mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)160 mOhm Max
Q @ Freq20 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant5.8GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.071" L x 0.045" W (1.80mm x 1.14mm)
Height - Seated (Max)0.040" (1.02mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603R-5N1J
Related Links0603R, 0603R-5N1J Datasheet, API Delevan Distributor
0603R-5N1J Details Description
Related parts for 0603R-5N1J
TRANSER 7.5K CT/ 12 OHM AUDIO datasheet.pdf
TRIMMER 3.3K OHM 0.1W PC PIN datasheet.pdf
IC REG BST ADJ 60MA SYNC SOT23-6 datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
RES 634 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 680 OHM 1% 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf