API Delevan 0603R-5N6J
0603R-5N6J picture photo
Mfg. Part Number
0603R-5N6J
Brief Description
FIXED IND 5.6NH 700MA 170 MOHM
Datasheet Download
0603R-5N6J.pdf
Availability of 0603R-5N6J
QUANTITY
0603R-5N6J Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603R-5N6J
Internal Part NumberEIS-0603R-5N6J
Material - CoreCeramic
Inductance5.6nH
Tolerance±5%
Current Rating700mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)170 mOhm Max
Q @ Freq20 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant5.8GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.071" L x 0.045" W (1.80mm x 1.14mm)
Height - Seated (Max)0.040" (1.02mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603R-5N6J
Related Links0603R, 0603R-5N6J Datasheet, API Delevan Distributor
0603R-5N6J Details Description
Related parts for 0603R-5N6J
FIXED IND 82NH 600MA 180 MOHM datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
TXRX ETH 10/100 SGL PORT 64-LQFP datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 10K OHM 14SOIC datasheet.pdf
RELAY SAFETY 3PST 6A 24V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS SKT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf