AVX Corporation 0603YA180K4T2A
0603YA180K4T2A picture photo
Mfg. Part Number
0603YA180K4T2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 18PF 16V NP0 0603
Datasheet Download
0603YA180K4T2A.pdf
Availability of 0603YA180K4T2A
QUANTITY
0603YA180K4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603YA180K4T2A
Internal Part NumberEIS-0603YA180K4T2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603YA180K4T2A
Related Links0603YA1, 0603YA180K4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0603YA180K4T2A Details Description
Related parts for 0603YA180K4T2A
FIXED IND 6.8UH 1.05A 131 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
TRANS PNP 20VCEO 30MA SSMINI-3 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X8L 1206 datasheet.pdf
8331-1 CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ADXL363Z-MLP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
XG4 20AWG 7/28 25C SHLD 300V datasheet.pdf