AVX Corporation 0603YA220JAT2A
0603YA220JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0603YA220JAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 22PF 16V NP0 0603
Datasheet Download
0603YA220JAT2A.pdf
Availability of 0603YA220JAT2A
QUANTITY
0603YA220JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603YA220JAT2A
Internal Part NumberEIS-0603YA220JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603YA220JAT2A
Related Links0603YA2, 0603YA220JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0603YA220JAT2A Details Description
Related parts for 0603YA220JAT2A
IDC CABLE - HKR34H/AE34M/HPL34H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 2KV X7R 1825 datasheet.pdf
RELAY MOTOR PROTECTIVE 8-26A datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 4A SYNC 20MLF datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 8VSSOP datasheet.pdf
IC POT DGTL SNGL 10K SPI 8DIP datasheet.pdf
RF MODULE 802.15.4 SMD PADS SN55 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR SPST 250A 12V datasheet.pdf
HD-I 5SMPO070F130O LEADMAKER datasheet.pdf
CAP FILM 1.8NF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf