Bourns Inc. CRM2512-FX-1501ELF
CRM2512-FX-1501ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRM2512-FX-1501ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.5K OHM 1% 2W 2512
Datasheet Download
CRM2512-FX-1501ELF.pdf
Availability of CRM2512-FX-1501ELF
QUANTITY
CRM2512-FX-1501ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRM2512-FX-1501ELF
Internal Part NumberEIS-CRM2512-FX-1501ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCRM2512 Material Declaration
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRM2512
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Height0.031" (0.80mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRM2512-FX-1501ELF
Related LinksCRM2512-F, CRM2512-FX-1501ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRM2512-FX-1501ELF Details Description
Related parts for CRM2512-FX-1501ELF
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IGBT 1200V 69A 417W TO247 datasheet.pdf
RES METAL OX 1W 33 OHM 5% AXL datasheet.pdf
RES SMD 1.74K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V T2H 1206 datasheet.pdf
IC DDR2 SDRAM 512MBIT 60BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 2W DO204AL datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf