AVX Corporation 0603YA4R3CAT2A
0603YA4R3CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0603YA4R3CAT2A
Brief Description
CAP CER 4.3PF 16V NP0 0603
Datasheet Download
0603YA4R3CAT2A.pdf
Availability of 0603YA4R3CAT2A
QUANTITY
0603YA4R3CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603YA4R3CAT2A
Internal Part NumberEIS-0603YA4R3CAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.3pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603YA4R3CAT2A
Related Links0603YA4, 0603YA4R3CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0603YA4R3CAT2A Details Description
Related parts for 0603YA4R3CAT2A
RES SMD 1.5K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TERM SOLDER SLOT .094" .063"L datasheet.pdf
HDR STR DR.100 DP SMT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 22MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
DGTLSW BCD 0-1 VISIBLE datasheet.pdf
IC SDRAM 16MBIT 166MHZ 50TSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 15V 2711 datasheet.pdf