Diodes Incorporated AP7331-25SNG-7
AP7331-25SNG-7 picture photo
Mfg. Part Number
AP7331-25SNG-7
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.3A DFN2020-6
Datasheet Download
AP7331-25SNG-7.pdf
Availability of AP7331-25SNG-7
QUANTITY
AP7331-25SNG-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of AP7331-25SNG-7
Internal Part NumberEIS-AP7331-25SNG-7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.3V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)400mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-UDFN Exposed Pad
Supplier Device Package6-DFN2020 (2x2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AP7331-25SNG-7
Related LinksAP7331-, AP7331-25SNG-7 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AP7331-25SNG-7 Details Description
Related parts for AP7331-25SNG-7
MODULE RABBITCORE RCM3720 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT W/ADC 16-SOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.5KHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 50POS 2MM T/H datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 16POS PIN datasheet.pdf
TERMINAL END PLATE 2MM BLUE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS 1MM datasheet.pdf