AVX Corporation 0603YC103KA12A
0603YC103KA12A picture photo
Mfg. Part Number
0603YC103KA12A
Brief Description
CAP CER 10000PF 16V X7R 0603
Datasheet Download
0603YC103KA12A.pdf
Availability of 0603YC103KA12A
QUANTITY
0603YC103KA12A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603YC103KA12A
Internal Part NumberEIS-0603YC103KA12A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603YC103KA12A
Related Links0603YC1, 0603YC103KA12A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0603YC103KA12A Details Description
Related parts for 0603YC103KA12A
CONN STACKER 16POS 0.100" T/H datasheet.pdf
CONN MEM SOCKET SIMM 80POS T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
IC CPLD 320MC 20NS 208RQFP datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 400MA 610 MOHM datasheet.pdf
0.755 VERT HDR W/O MTG HOLE datasheet.pdf
PLC SPLITTER 1X2 S-GRADE 3M datasheet.pdf
26500 8C 8#12 PIN PLUG datasheet.pdf
6800UF 40V 25X40MM 85C 5000H datasheet.pdf
5 MHz.500 MHz 100 dB Demodulating Logarithmic Amplifier with Limiter Output IC datasheet.pdf