Vishay/Dale RNC60J5561BSRE6
RNC60J5561BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J5561BSRE6
Brief Description
RES 5.56K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J5561BSRE6.pdf
Availability of RNC60J5561BSRE6
QUANTITY
RNC60J5561BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J5561BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J5561BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.56k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J5561BSRE6
Related LinksRNC60J5, RNC60J5561BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J5561BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J5561BSRE6
TVS DIODE 160VWM 271.95VC SMC datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
RES SMD 113K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
ADAPTER MODULE 484LGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
THERMAL REED SWITCH 110C 200V BR datasheet.pdf