Pericom Semiconductor Corp. FK1300008
FK1300008 picture photo
Mfg. Part Number
FK1300008
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSCILLATOR XO 13.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
FK1300008.pdf
Availability of FK1300008
QUANTITY
FK1300008 Order Process
Ship out your order
Specifications of FK1300008
Internal Part NumberEIS-FK1300008
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSaRonix-eCera™ FK
PackagingBulk
TypeXO (Standard)
Frequency13MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)4mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.045" (1.15mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK1300008
Related LinksFK13, FK1300008 Datasheet, Pericom Semiconductor Corp. Distributor
FK1300008 Details Description
Related parts for FK1300008
IC LATCH TRANSP OCT D 3ST 20SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 75A TO-220AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
26 CIR MTA-100 CONN BLUE LF datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 23POS R/A 5MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 3W DO216AA datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA1304 WHITE datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
BOARD EVAL LTC2207-14 datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 4 PORT datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf