AVX Corporation 0603YC333JAT4A
0603YC333JAT4A picture photo
Mfg. Part Number
0603YC333JAT4A
Brief Description
CAP CER 0.033UF 16V X7R 0603
Datasheet Download
0603YC333JAT4A.pdf
Availability of 0603YC333JAT4A
QUANTITY
0603YC333JAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603YC333JAT4A
Internal Part NumberEIS-0603YC333JAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package15,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.033µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603YC333JAT4A
Related Links0603YC3, 0603YC333JAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0603YC333JAT4A Details Description
Related parts for 0603YC333JAT4A
IC PROGRAM 2.500V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 2AG datasheet.pdf
FUSE GLASS 3.15A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 5MM datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG RED 5000' datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RELEASABLE TIE 20"L 250LB BLK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 8W datasheet.pdf