AVX Corporation 0603YC392JAT2A
0603YC392JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0603YC392JAT2A
Brief Description
CAP CER 3900PF 16V X7R 0603
Datasheet Download
0603YC392JAT2A.pdf
Availability of 0603YC392JAT2A
QUANTITY
0603YC392JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603YC392JAT2A
Internal Part NumberEIS-0603YC392JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3900pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603YC392JAT2A
Related Links0603YC3, 0603YC392JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0603YC392JAT2A Details Description
Related parts for 0603YC392JAT2A
Connector Receptacle 4 Position 0.156" (3.96mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND GREEN datasheet.pdf
FILTER LINE 0.45MH 3A HORIZONTAL datasheet.pdf
RES SMD 64.9KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CARDEDGE 72POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 25POS GOLD SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf
OPTOISOLATOR TRANS MODULE datasheet.pdf
RES SMD 1.13K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf