AVX Corporation 0603YC392K4T2A
0603YC392K4T2A picture photo
Mfg. Part Number
0603YC392K4T2A
Brief Description
CAP CER 3900PF 16V X7R 0603
Datasheet Download
0603YC392K4T2A.pdf
Availability of 0603YC392K4T2A
QUANTITY
0603YC392K4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603YC392K4T2A
Internal Part NumberEIS-0603YC392K4T2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3900pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603YC392K4T2A
Related Links0603YC3, 0603YC392K4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0603YC392K4T2A Details Description
Related parts for 0603YC392K4T2A
JUMPER-H1507TR/A3048B/H1505TR 4" datasheet.pdf
IC REG LDO 2.6V 0.2A SOT23-5 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 3.5MM datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD9753 datasheet.pdf
JUNCTION SHELL 36POS datasheet.pdf
Connector Receptacle 23 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M10-1.25 6H .5-4.5V datasheet.pdf
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 25V NP0 1206 datasheet.pdf
RES 15.4 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RND SPACER 0.147" NYLON 14.73MM datasheet.pdf