AVX Corporation 0603YC393JAT2A
0603YC393JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0603YC393JAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.039UF 16V X7R 0603
Datasheet Download
0603YC393JAT2A.pdf
Availability of 0603YC393JAT2A
QUANTITY
0603YC393JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603YC393JAT2A
Internal Part NumberEIS-0603YC393JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.039µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603YC393JAT2A
Related Links0603YC3, 0603YC393JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0603YC393JAT2A Details Description
Related parts for 0603YC393JAT2A
TERM BLOCK HDR 21POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP MICA 180PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.6A 10USMD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A DL SYNC 20MLF datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125.009375MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 1W datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB datasheet.pdf
1016 TB SP CL INTERLACE datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
FAN 120X38MM TACH IP57 12VDC datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 3.9W 0603 datasheet.pdf