AVX Corporation 0603YC471K4T2A
0603YC471K4T2A picture photo
Mfg. Part Number
0603YC471K4T2A
Brief Description
CAP CER 470PF 16V X7R 0603
Datasheet Download
0603YC471K4T2A.pdf
Availability of 0603YC471K4T2A
QUANTITY
0603YC471K4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603YC471K4T2A
Internal Part NumberEIS-0603YC471K4T2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603YC471K4T2A
Related Links0603YC4, 0603YC471K4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0603YC471K4T2A Details Description
Related parts for 0603YC471K4T2A
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RELAY REED SPST 500MA 12V datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 550MW DO214AA datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
TOOL IDC UNIT datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
26500 2C 2#16 P TH PLUG SS WC datasheet.pdf
INDUCTOR 7.6 X 6.9 X 3.0 0.16UH datasheet.pdf