AVX Corporation 0603YC682JAT2A
0603YC682JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0603YC682JAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6800PF 16V X7R 0603
Datasheet Download
0603YC682JAT2A.pdf
Availability of 0603YC682JAT2A
QUANTITY
0603YC682JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603YC682JAT2A
Internal Part NumberEIS-0603YC682JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6800pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603YC682JAT2A
Related Links0603YC6, 0603YC682JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0603YC682JAT2A Details Description
Related parts for 0603YC682JAT2A
RELAY REED SPST 0.5A 5V datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 8BIT 24TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 50POS .5MM VERT SMD datasheet.pdf
POWER STRIP 19" 20A 6OUT 15' datasheet.pdf
INDICATOR LED GREEN/RED PNL MNT datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 13.3KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125" datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
FAN 24VDC 40X20MM 2WR datasheet.pdf