AVX Corporation 0603YC821JAZ2A
0603YC821JAZ2A picture photo
Mfg. Part Number
0603YC821JAZ2A
Brief Description
CAP CER 820PF 16V X7R 0603
Datasheet Download
0603YC821JAZ2A.pdf
Availability of 0603YC821JAZ2A
QUANTITY
0603YC821JAZ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603YC821JAZ2A
Internal Part NumberEIS-0603YC821JAZ2A
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFLEXITERM®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance820pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603YC821JAZ2A
Related Links0603YC8, 0603YC821JAZ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0603YC821JAZ2A Details Description
Related parts for 0603YC821JAZ2A
MOSFET N-CH 150V 21A D2PAK datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle/Tab 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS R/A .156 TIN datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 16K 44QFN datasheet.pdf
SENSOR SEALED GAUGE 0-100 PSI datasheet.pdf
OSC MEMS 54.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
LAMP INCAND B-3 1/2 MINI FLANGE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS PIN datasheet.pdf
CBL RIBN 28COND 0.050 MULTI 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 100UF 6.3V X5R 1210 datasheet.pdf