AVX Corporation 0603YC821KAT2A
0603YC821KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0603YC821KAT2A
Brief Description
CAP CER 820PF 16V X7R 0603
Datasheet Download
0603YC821KAT2A.pdf
Availability of 0603YC821KAT2A
QUANTITY
0603YC821KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603YC821KAT2A
Internal Part NumberEIS-0603YC821KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance820pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603YC821KAT2A
Related Links0603YC8, 0603YC821KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0603YC821KAT2A Details Description
Related parts for 0603YC821KAT2A
FIXED IND 15UH 1.3A 140 MOHM SMD datasheet.pdf
IGBT 600V 40A 100W TO3PF datasheet.pdf
RES SMD 23.7K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IDC CABLE - CKC34S/AE34G/CKC34S datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 3.5MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 2.0 4 Position Board Cutout, Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
25+25 WAY M HORZ 3MM TAIL WOJS datasheet.pdf
TRANSCEIVER datasheet.pdf
DISPLAY 56.9MM GREEN 1DIGIT CC datasheet.pdf