| Internal Part Number | EIS-A12503RNCQ | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Switches | |
| Family | Rotary Switches | |
| Series | A | |
| Number of Positions | 8 | |
| Index Stops | Fixed | |
| Number of Decks | 1 | |
| Number of Poles per Deck | 1 | |
| Circuit per Deck | SP8T | |
| Contact Timing | Non-Shorting (BBM) | |
| Current Rating | 2.5A (AC), 350mA (DC) | |
| Voltage Rating - AC | 125V | |
| Voltage Rating - DC | 125V | |
| Actuator Type | Flatted (6.35mm Dia) | |
| Actuator Length | 9.53mm | |
| Angle of Throw | 45° | |
| Contact Material | Silver (Ag) | |
| Contact Finish | Silver | |
| Mounting Type | Panel Mount, Through Hole | |
| Termination Style | PC Pin | |
| Features | - | |
| Depth Behind Panel | 14.48mm | |
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 9.80mm Dia | |