AVX Corporation 0603YD474MAT2A
0603YD474MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0603YD474MAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.47UF 16V X5R 0603
Datasheet Download
0603YD474MAT2A.pdf
Availability of 0603YD474MAT2A
QUANTITY
0603YD474MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603YD474MAT2A
Internal Part NumberEIS-0603YD474MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603YD474MAT2A
Related Links0603YD4, 0603YD474MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0603YD474MAT2A Details Description
Related parts for 0603YD474MAT2A
RES SMD 1.1 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 600V TO220AB datasheet.pdf
CAP CER 1PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 17.6K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 40A PPAK SO-8 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR VNQ5E160AK datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.3V datasheet.pdf
CAP CER 300PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf