AVX Corporation 0603YG105ZAT4A
0603YG105ZAT4A picture photo
Mfg. Part Number
0603YG105ZAT4A
Brief Description
CAP CER 1UF 16V Y5V 0603
Datasheet Download
0603YG105ZAT4A.pdf
Availability of 0603YG105ZAT4A
QUANTITY
0603YG105ZAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603YG105ZAT4A
Internal Part NumberEIS-0603YG105ZAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603YG105ZAT4A
Related Links0603YG1, 0603YG105ZAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0603YG105ZAT4A Details Description
Related parts for 0603YG105ZAT4A
JUMPER-H9992TR/1852WH/H9992TR 8" datasheet.pdf
RES SMD 13.3K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 43PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
I/O MODULE 4 DIG 2 RELAY 12VDC datasheet.pdf
RES 3.00K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE FFC 1MM TYPE 1 8P 200MM datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 182 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 10K OHM 75W datasheet.pdf
FIXED IND 0.7NH 320MA 300 MOHM datasheet.pdf