AVX Corporation 0603YG473ZAT2A
0603YG473ZAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0603YG473ZAT2A
Brief Description
CAP CER 0.047UF 16V Y5V 0603
Datasheet Download
0603YG473ZAT2A.pdf
Availability of 0603YG473ZAT2A
QUANTITY
0603YG473ZAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603YG473ZAT2A
Internal Part NumberEIS-0603YG473ZAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603YG473ZAT2A
Related Links0603YG4, 0603YG473ZAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0603YG473ZAT2A Details Description
Related parts for 0603YG473ZAT2A
IC REG LDO 2.9V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS 3A 300V STRT DIP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 10A TO220AC datasheet.pdf
FUSE F/A CLASS T 1A 300V datasheet.pdf
IMPACT BP 3X10 GL SN/PB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
Connector Socket 63 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 2.5K OHM 20W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
VARISTOR 610V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf