Littelfuse Q2006VH4TP
Q2006VH4TP picture photo
Mfg. Part Number
Q2006VH4TP
Brief Description
TRIAC ALTERNISTOR 200V 6A TO251
Datasheet Download
Q2006VH4TP.pdf
Availability of Q2006VH4TP
QUANTITY
Q2006VH4TP Order Process
Ship out your order
Specifications of Q2006VH4TP
Internal Part NumberEIS-Q2006VH4TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Series-
PackagingTube
Triac TypeAlternistor - Snubberless
Voltage - Off State200V
Current - On State (It (RMS)) (Max)6A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)55A, 65A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)35mA
Current - Hold (Ih) (Max)35mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-251-3 Long Leads, IPak, TO-251AB
Supplier Device PackageTO-251 (V-Pak/I-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q2006VH4TP
Related LinksQ2006, Q2006VH4TP Datasheet, Littelfuse Distributor
Q2006VH4TP Details Description
Related parts for Q2006VH4TP
RES SMD 1.1K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC DGTL POT 4CH 100K 20TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 66.5 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
DISPLAY 650NM RED 1DIG 0.4" SMD datasheet.pdf
RES 464K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 25POS DSUB PLUG-OPEN 1M datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/4"-48" BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf