AVX Corporation 0603ZA121JAT2A
0603ZA121JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0603ZA121JAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 120PF 10V NP0 0603
Datasheet Download
0603ZA121JAT2A.pdf
Availability of 0603ZA121JAT2A
QUANTITY
0603ZA121JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603ZA121JAT2A
Internal Part NumberEIS-0603ZA121JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance120pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603ZA121JAT2A
Related Links0603ZA1, 0603ZA121JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0603ZA121JAT2A Details Description
Related parts for 0603ZA121JAT2A
RES SMD 8.66KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC EEPROM 512KBIT 1MHZ 8DIP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM SOT23-5 datasheet.pdf
CABLE POF BLK PLAST DUPLEX 1M datasheet.pdf
MOTOR STEP UNI 71MM 24V DL SHFT datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
RND SPACER 0.125" NYLON 24.64MM datasheet.pdf
RES 29.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 12COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
DATA CAP FRESNEL 3/8 CYL BLUE datasheet.pdf
CAP FILM 100 PF 5% 100VDC AXIAL datasheet.pdf