AVX Corporation 0603ZC100KAT2A
0603ZC100KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0603ZC100KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10PF 10V X7R 0603
Datasheet Download
0603ZC100KAT2A.pdf
Availability of 0603ZC100KAT2A
QUANTITY
0603ZC100KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603ZC100KAT2A
Internal Part NumberEIS-0603ZC100KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603ZC100KAT2A
Related Links0603ZC1, 0603ZC100KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0603ZC100KAT2A Details Description
Related parts for 0603ZC100KAT2A
XFRMR SEMI-TORO 9VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A TO252-3 datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH R/A datasheet.pdf
LED IND LIGHT RED 24V SNAP FIT datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SSL SOCKET 3POS 3MM IDC datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP4T datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
MS47 WELD SHIELD 2025MM datasheet.pdf