AVX Corporation 0603ZC105KAT2A
0603ZC105KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0603ZC105KAT2A
Brief Description
CAP CER 1UF 10V X7R 0603
Datasheet Download
0603ZC105KAT2A.pdf
Availability of 0603ZC105KAT2A
QUANTITY
0603ZC105KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603ZC105KAT2A
Internal Part NumberEIS-0603ZC105KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603ZC105KAT2A
Related Links0603ZC1, 0603ZC105KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0603ZC105KAT2A Details Description
Related parts for 0603ZC105KAT2A
CONN HEADER .100 DUAL STR 8POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 9/16-18 UNF 4-20MA datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 1W DO41 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf
CVRPLT W/FLIP LID FOR 15&20AMP datasheet.pdf
RES SMD 500 OHM 0.01% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONN RECEPT 168POS W/POST SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf