AVX Corporation 0603ZC105KAT2A
0603ZC105KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0603ZC105KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 10V X7R 0603
Datasheet Download
0603ZC105KAT2A.pdf
Availability of 0603ZC105KAT2A
QUANTITY
0603ZC105KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603ZC105KAT2A
Internal Part NumberEIS-0603ZC105KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603ZC105KAT2A
Related Links0603ZC1, 0603ZC105KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0603ZC105KAT2A Details Description
Related parts for 0603ZC105KAT2A
RES SMD 340 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-5 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 634K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT SGL 8PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.520" 5MM 3LD datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 600MA 1.1 OHM datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M5 NYLON 57MM datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 2.0 4 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf