Hirose Electric Co Ltd DF30CJ-40DS-0.4V(82)
DF30CJ-40DS-0.4V(82) picture photo
Mfg. Part Number
DF30CJ-40DS-0.4V(82)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RCPT 40POS 0.4MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF30CJ-40DS-0.4V(82).pdf
Availability of DF30CJ-40DS-0.4V(82)
QUANTITY
DF30CJ-40DS-0.4V(82) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF30CJ-40DS-0.4V(82)
Internal Part NumberEIS-DF30CJ-40DS-0.4V(82)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesDF30
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Outer Shroud Contacts
Number of Positions40
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
Mated Stacking Heights1.2mm
Height Above Board0.036" (0.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF30CJ-40DS-0.4V(82)
Related LinksDF30CJ-40D, DF30CJ-40DS-0.4V(82) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF30CJ-40DS-0.4V(82) Details Description
Related parts for DF30CJ-40DS-0.4V(82)
RES SMD 243K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 300V 20A PNL MNT datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST 32BIT 96LFBGA datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
GSF1 POWER ENTRY MODUL 10A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 578MA 600 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 1.23A 100 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 144 CLBs, 2000 Gates, 70MHz, 144-Cell, CMOS, PQCC84 IC datasheet.pdf