3M 6A11-A0141-012.0-0
6A11-A0141-012.0-0 picture photo
Mfg. Part Number
6A11-A0141-012.0-0
Manufacturer
Product Category
Pluggable Cables
Brief Description
AOC SFP+ 10G 1CH LSZH OM2+ 12M
Datasheet Download
6A11-A0141-012.0-0.pdf
Availability of 6A11-A0141-012.0-0
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
6A11-A0141-012.0-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of 6A11-A0141-012.0-0
Internal Part NumberEIS-6A11-A0141-012.0-0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information6A11 Declaration of Conformity
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 30/Sep/2015
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyPluggable Cables
Series6A11
Cable ConnectorsSFP+
Number of Positions20
Connector TypePlug to Plug
GenderMale to Male
Fastening TypeLatch Lock, Push-Pull
FeaturesActive, Low Smoke, Pull Tab
Cable TypeRound
UsageExternal
Length39.4' (12.0m)
ColorOrange
Shielding-
Wire Gauge-
Current - Max/Contact-
Frequency - Max10 Gbps
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6A11-A0141-012.0-0
Related Links6A11-A014, 6A11-A0141-012.0-0 Datasheet, 3M Distributor
6A11-A0141-012.0-0 Details Description
Related parts for 6A11-A0141-012.0-0
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-VQFN datasheet.pdf
RES SMD 21.5 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BATT PACK 3.6V 4/5AA NIMH datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SKTS datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf
LOW PROFILE .100" SRHD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125" datasheet.pdf
TOOL ACCY datasheet.pdf
CONN DSUB 50POS M PC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf