AVX Corporation 0603ZC154KAT2A
0603ZC154KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0603ZC154KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.15UF 10V X7R 0603
Datasheet Download
0603ZC154KAT2A.pdf
Availability of 0603ZC154KAT2A
QUANTITY
0603ZC154KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603ZC154KAT2A
Internal Part NumberEIS-0603ZC154KAT2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603ZC154KAT2A
Related Links0603ZC1, 0603ZC154KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0603ZC154KAT2A Details Description
Related parts for 0603ZC154KAT2A
RES 1.4 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V/1.8V 0.15A 6TMLF datasheet.pdf
CAP CER 820PF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
IC PWR SUPPLY CTRLR 28TQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf