AVX Corporation 0603ZC562MAT2A
0603ZC562MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0603ZC562MAT2A
Brief Description
CAP CER 5600PF 10V X7R 0603
Datasheet Download
0603ZC562MAT2A.pdf
Availability of 0603ZC562MAT2A
QUANTITY
0603ZC562MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603ZC562MAT2A
Internal Part NumberEIS-0603ZC562MAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5600pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603ZC562MAT2A
Related Links0603ZC5, 0603ZC562MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0603ZC562MAT2A Details Description
Related parts for 0603ZC562MAT2A
MAXIGRABBER CLIP D-I-Y RED datasheet.pdf
RES SMD 1.74M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 22K OHM 6SIP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 5.08MM datasheet.pdf
IC FPGA 72 I/O 84PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 1.5K OHM 14DIP datasheet.pdf