AVX Corporation 0603ZD102KAT2A
0603ZD102KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0603ZD102KAT2A
Brief Description
CAP CER 1000PF 10V X5R 0603
Datasheet Download
0603ZD102KAT2A.pdf
Availability of 0603ZD102KAT2A
QUANTITY
0603ZD102KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603ZD102KAT2A
Internal Part NumberEIS-0603ZD102KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603ZD102KAT2A
Related Links0603ZD1, 0603ZD102KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0603ZD102KAT2A Details Description
Related parts for 0603ZD102KAT2A
CONN HEADER 13POS STACKNG 15GOLD datasheet.pdf
TXRX XLATING DUAL 3ST 6TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 12.4K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 5COND 20AWG SLATE 500' datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE A 39 CKTS LGT 178 datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V C0G 0603 datasheet.pdf