AVX Corporation 0603ZD106MAT2A
0603ZD106MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0603ZD106MAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10UF 10V X5R 0603
Datasheet Download
0603ZD106MAT2A.pdf
Availability of 0603ZD106MAT2A
QUANTITY
0603ZD106MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603ZD106MAT2A
Internal Part NumberEIS-0603ZD106MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603ZD106MAT2A
Related Links0603ZD1, 0603ZD106MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0603ZD106MAT2A Details Description
Related parts for 0603ZD106MAT2A
RES SMD 11K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 4.2V SNT-4A datasheet.pdf
INSERT ASSY FOR PRO BEAM JR CONN datasheet.pdf
RELAY REED SPDT 250MA 15V datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 50V C0G 0402 datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 88.7K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 15V 2214 datasheet.pdf