AVX Corporation 0603ZD106MAT2A
0603ZD106MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0603ZD106MAT2A
Brief Description
CAP CER 10UF 10V X5R 0603
Datasheet Download
0603ZD106MAT2A.pdf
Availability of 0603ZD106MAT2A
QUANTITY
0603ZD106MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603ZD106MAT2A
Internal Part NumberEIS-0603ZD106MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603ZD106MAT2A
Related Links0603ZD1, 0603ZD106MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0603ZD106MAT2A Details Description
Related parts for 0603ZD106MAT2A
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 6W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
POWER DISTRIBUTION UNIT FOR UPS datasheet.pdf
SENSOR 50PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 125MW SSMINI3 datasheet.pdf
IC FPGA 744 I/O 1517HBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC FPGA 544 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
LED CLUSTER T3 1/4 YLW 525NM 14V datasheet.pdf