AVX Corporation 0603ZD154KAT2A
0603ZD154KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0603ZD154KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.15UF 10V X5R 0603
Datasheet Download
0603ZD154KAT2A.pdf
Availability of 0603ZD154KAT2A
QUANTITY
0603ZD154KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603ZD154KAT2A
Internal Part NumberEIS-0603ZD154KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603ZD154KAT2A
Related Links0603ZD1, 0603ZD154KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0603ZD154KAT2A Details Description
Related parts for 0603ZD154KAT2A
MULTIFIT RAHMEN 5P datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.2A 4TMLF datasheet.pdf
RES 22 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 35.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf