AVX Corporation 0603ZG105ZA72A
0603ZG105ZA72A picture photo
Mfg. Part Number
0603ZG105ZA72A
Brief Description
CAP CER 1UF 10V Y5V 0603
Datasheet Download
0603ZG105ZA72A.pdf
Availability of 0603ZG105ZA72A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0603ZG105ZA72A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603ZG105ZA72A
Internal Part NumberEIS-0603ZG105ZA72A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603ZG105ZA72A
Related Links0603ZG1, 0603ZG105ZA72A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0603ZG105ZA72A Details Description
Related parts for 0603ZG105ZA72A
FIXED IND 6.8NH 750MA 80 MOHM datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 23 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V X7R 1825 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 36VTLA datasheet.pdf
ACP-101 CUTOFF-DIES (I1) datasheet.pdf
RES 196 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 20 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 50PPM datasheet.pdf
RES SMD 2.49K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf